Το κάστρο της Πιάδας, ένα εμβληματικό μνημείο της πολης της Νέας Επιδαύρου, πλέον αποκατεστημένο εντάσσεται και αυτό στην πολιτιστική χάρτα της πατρίδας μας.
Ένα έργο, του οποίου την τελετή απόδοσης πραγματοποίησε η εξοχοτάτη ΠτΔ κα Κατερίνα Σακελαροπούλου, παρουσια της Υπουργού ΥΠΠΟ κας Λίνας Μενδώνη, τοπικών βουλευτών, εκπροσώπων της Περιφέρειας Πελοποννήσου, δημάρχων της περιοχής και φυσικά των στελεχών την τοπικής μας εφορείας Αρχαιοτήτων.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj6TYdWfb0nUa6Agyxttg8xYY8jIXhbn2CCD0D_XcBMbgXm3FmjNbpheIMlDDgkrtbiqKVo5FcmQuYroLkFm9UMOBCKm9moogXJ5w0fhy2xLlTVrLZXZ56mmt7qbToW5CdeOIrCYppFlfr22sxsIXb8XplDc5zBQuiYpmVdVY8gAegyn8WRJeLuTbfsjM8/w640-h480-rw/419133619_888708415989656_1280528486749371698_n.jpg)
Τόσο η εξαιρετική και άοκνη προσπάθεια των στελεχών του ΥΠΠΟ, όσο και η συμβολή της Περιφέρειας Πελοποννήσου στη χρηματοδότηση του έργου αποτέλεσαν τα βασικά στοιχεία της επιτυχούς ολοκλήρωσης του.
Πρέπει να τονιστεί ότι στην ΠΕ Αργολίδας το ΥΠΠΟ υλοποιεί η έχει δρομολογήσει την υλοποίηση τους έργα συνολικού προϋπολογισμού άνω των 25εκ ευρώ. Μια πολιτιστική επένδυση που για πρώτη φορά στην ιστορία της λαμβάνει ο τόπος που γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε.