Στο πλαίσιο της παροχής υπηρεσιών Τεχνικού Ασφαλείας – Ιατρού Εργασίας στο Δήμο Ναυπλιέων, από την Κα Καλογεροπούλου Χριστίνα, Χημικό Μηχανικός ΕΜΠ, τον κ. Δημοβασίλη Χρήστο, Στρατιωτικό Ιατρό, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 25/11/2023 –μετά την ολοκλήρωση της παράδοσης των προβλεπόμενων Μ.Α.Π.- από κοινού εκπαίδευση σε βασικά θέματα Υγείας και Ασφάλειας στην Εργασία στις σχολικές καθαρίστριες.
Η δράση πραγματοποιήθηκε μετά από σχετικό προγραμματισμό μεταξύ του Δημάρχου, της προέδρου Σχολίκων Επιτροπών κας Ράλλη και της προέδρου του Συλλόγου Σχολικών Καθαριστριών Αργολίδας – Ερμιονίδας κας Σαντίκου, με στόχο την εξασφάλιση της υγείας και της ασφάλειας του προσωπικού σε όλη τη διάρκεια της εργασίας του.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhcbGL6VDyl5fCD_qOf9M6z63nt3G8-WSFvf5SZo75Vpa7CCAkDaHIFoLQDsifs_z70lXKAakQ0jnncgQiWFoC0E_VePZRs76eF5MERi_JFWrjYl3LaPx8F66bvo2_clOPR6bNTIFNc8Dg9mJYIHPGTtTu4gC8zZSGBVSPYKYLYAWChrIp0Vkf7qw5Z61w/w640-h360-rw/IMG_20231125_114126.webp)
Τα θέματα που καλύφθηκαν ήταν τα εξής:
– Οδηγίες ασφαλούς εργασίας και ορθής χρήσης χημικών (απορρυπαντικά-απολυμαντικά)
– Χρήση Μ.Α.Π. σε όλη τη διάρκεια της εργασίας ανάλογα με τη θέση εργασίας
– Ορθή κι ασφαλής χρήση φορητών κλιμάκων – εργασίες σε ύψος
– Καλές πρακτικές κατά την εργασία ανάλογα με τη θέση εργασίας – Οδηγίες πρόληψης φλεβίτιδας
– Πρώτες βοήθειες
– Προληπτικά μέτρα COVID-19
– Γρίπη Η1Ν1