Κυριακή 3/3/2024. Ημέρα αφιερωμένη αποκλειστικά στην εκπαίδευση των εθελοντών της Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Αργολίδας – Hellenic Rescue Team of Argolis.
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/429820962_808277738010055_3807472663384614455_n-688x1024.jpg)
Τα νέα μέλη είχαν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν από το
τμήμα ορεινής διάσωσης (Τ.Ο.Δ.) στην χρήση σχοινιών και υλικών διάσωσης βουνού και καταρρίχηση (rappel) από γέφυρα στην ανέλκυση & καθέλκυση φορείου με χρήση σχοινιών με την τεχνική του πολύσπαστου.
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/430069148_808277474676748_4745900447662228777_n-769x1024.jpg)
Ευχαριστούμε πολύ τους εκπαιδευτές μας που μας προσφέρουν τις γνώσεις τους πάνω στο δύσκολο κομμάτι της ορεινής διάσωσης.
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/430069148_808277474676748_4745900447662228777_n-1-769x1024.jpg)
Στη συνέχεια έγινε επίδειξη με τα drones αλλά και εντοπισμό “αγνοουμένων” με τον Δία
σκύλο έρευνας της ομάδας.
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/430062381_808277894676706_6841744849372439421_n-604x1024.jpg)
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/430055873_808277651343397_643086525306563354_n-462x1024.jpg)
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/430045204_808277534676742_448018360545736599_n-1024x576.jpg)