Στα πλαίσια εκπαιδευτικής εκδρομής των μαθητών της Α’ Γυμνασίου του 3 ου Γυμνασίου Άργους ,με συνοδεία τεσσάρων καθηγητών ,έγινε ξενάγηση από τους Γεωπόνους της Αγροτικής Φυλακής Τίρυνθας στις αγροκτηνοτροφικές-βιοτεχνικές εγκαταστάσεις και τις εργασίες που λαμβάνουν χώρο μέσα σ’ αυτές καθημερινά, με σκοπό την σταδιακή επανένταξη των εγκλείστων στην κοινωνία.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgIBnQN8Kx1lPjAoLB4IG30hyJyIJmokm6oaahMxGvDGR__V90Ag67P_PUwAdHwZLSrwLiRofFn8L1SjJjpGQf4Mn5ewHOq7hUBnAxxqSUHXL-AxAo3tl-SxvYR5dSCg1d1rW4fum0mGomdtUeztT2L3wFbVEec0f7QdLbmVmHExog3VmuGL9RnKWr2Vek/w640-h480-rw/image001.jpg)
Η Διευθύντρια :Ευαγγελία Κατερίνη ,ο Αρχιφύλακας: κ.Βασίλειος Μπαμπανάσιος και ο Προϊστάμενος Γεωργικής Υπηρεσίας: κ .Δημήτριος Κατσαρός, συνομίλησαν με τους μικρούς μαθητές για τον ρόλο και τον σκοπό των Αγροτικών Φυλακών ,ξεναγήθηκαν στην οικία του Α’ Κυβερνήτη της Ελλάδας Ιωάννη Καποδίστρια και στις εγκαταστάσεις αυτής .
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEifcUk9oPeo1khDa-jdQH6jZLOipHSi8yxiJ6BgagOJJ5B_lurd1pGmvlZ9dxcm12NNDHK1ouqnP-zcPnscM25q2KsqM_xRtcfKMLvzOXh0pZreAQKjSpHjbKvlKVdkAWiPXjhltMKKqa1wch9yVlRrj0y_gCJoGNcy1gzW6jbp_ZEa7H3kOlgTm6LAZRM/w640-h480-rw/image003.jpg)
Το μήνυμα από αυτήν την ξενάγηση ήταν ότι η εργασία και η δημιουργικότητα βελτιώνουν κοινωνικοποιούν τον άνθρωπο ενώ ο αποκλειστικός εγκλεισμός και η αδράνεια τον απομονώνει κοινωνικά ,ψυχικά .