Ξεκίνησαν οι εργασίες στο πλαίσιο του έργου βελτίωσης της επαρχιακής οδού από κόμβο Αρχαίας Νεμέας – Δερβενάκια – Μυκήνες, δηλαδή του δρόμου που κατασκευάζει η Περιφέρεια με σκοπό την ασφαλή οδική σύνδεση Αργους και Ναυπλίου -της Αργολίδας γενικότερα- με τον αυτοκινητόδρομο Α7.
Υπενθυμίζεται ότι τo εν λόγω έργο, προϋπολογισμού 48.850.000 ευρώ, αφορά στην κατασκευή του τελευταίου συνδετήριου τμήματος, μήκους 7 χιλιομέτρων, της νέας επαρχιακής οδού ανάδειξης αρχαιολογικών χώρων, η οποία θα συνδέσει το οδικό δίκτυο της Αργολίδας με τον αυτοκινητόδρομο Α7 (Κορίνθου – Τριπόλεως).
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi7hErQpDCvSv6QQTnxu-MKCxpVnJSjTbd22L65jdhMlJPDLQlOFChRNoxUTQ6GsQNarB3CsNzMn6K7PmbMRWpubnYy5l9i5GQbrkLf9ltuCI9UOk9cNpL2bwu-SgoB93MR0Qtz0QwyJVHoPlFjKp4t2W1vWbvDHOoRnDd1ilmhs62Nz54GSrRgDgRWdtM/w640-h480-rw/syndesiargolid-FIRST.jpg)
Ο πιο πάνω δρόμος, συνολικού μήκους 25 χιλιομέτρων -που συνδέεται με την υπό κατασκευή εθνική οδό Ναυπλίου – Λυγουριού μήκους 15 χιλιομέτρων-, αναμένει την υλοποίηση του μοναδικού και τελευταίου τμήματος, αυτού των Δερβενακίων, προκειμένου να ολοκληρωθεί και παράλληλα να αξιοποιηθεί η ανάδειξη των πολιτιστικών πόρων, όχι μόνο της Αργολίδας, αλλά και όλου του ανατολικού άξονα της Πελοποννήσου.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEikAkX6qGp1ZWfPAkQPUFt2BGmqQhOGN-dhf7XQc61nn7pPFBloPZKqe7XD629fAiE1ozWPMOw0AHC1oO_1Sp5b-6Sasm0FiAo0e79Px4p-SoW2iAszBOIkdd1Hnk33JFgXrGCOh7YoDVVo9lHM3uWc7iriDSUYm5cNdEyRC9j22Cxw5MpuxqAbkULc-QI/w640-h480-rw/syndesiargolid-IMG-ace8868f288127c6ff6b82b654c94b70-V-SECOND.jpg)
Με την παράδοση σε χρήση τoυ πιο πάνω οδικού άξονα βελτιώνεται η ασφάλεια και η κυκλοφοριακή ικανότητα των οδικών δικτύων των Π.Ε. Αργολίδας και Κορινθίας.