Το 3ο ΓΕΛ Άργους συμμετείχε στη δράση Φυσικών επιστημών Gο 4MINT την Τρίτη 17 Οκτωβρίου με 25 μαθητές από την Α΄και Β΄τάξη.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi1cId9Ws9NhMQEEg73PgYWD_KzXVgYd94D3eIV-zWtKJgBtld0aK_-g1ccRHtT9edUuOBROUO20GPd4MJ-ddiTXqTONG47HzoBr_alX56rM3f8asNqLW62TFJgxVGGZTbcj26vcnVEcHMqfQ5rO5PN1-aUzyObl9SpY4n-aZNSHsF4fkxENk8qY4H8VEU/w640-h360/20231017_101532.jpg)
Η δράση αυτή είναι ένα βιωματικό εργαστήριο που διοργανώνει η ΔΔΕ Αργολίδας, σε συνεργασία με το ΕΚΦΕ Αργολίδας, χρησιμοποιεί εκπαιδευτικό υλικό που παραχωρεί το Goethe-Institut Athen και αποτελείται από πέντε επιμέρους ενότητες: Ηλιακή Ενέργεια, πληροφορική – ρομποτική, βιονική, Οπτική και Τεχνολογία και συντήρηση αρχαιοτήτων.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgPG2Au53fybQWVkSnc0f21cVtTgJGaYzmw_ZuEuBHLm1LKocBs_LQ46ytUyP-El5ztp2qLGxNQkEvqe9AaT08jtqjaZ2w-Egm7HeAeO8uxnLPPJbOnMX-aW-cY7aCLa_B_XhmFJIjdW3fvrSDymUdXbk22yFpNKB3Zmp5ZrvHVh2RdVlsFks0H3Ef4X9E/w640-h360/20231017_093039.jpg)
Οι μαθητές εργάζονται σε ομάδες σε όλες από τις παραπάνω ενότητες και έρχονται σε άμεση επαφή με τεχνολογικές εφαρμογές.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjvvIu5XECkv7mCOR86EeAIGcbOoTQgnp9uQo8N7fCum_n0EJRSNvnJhl-XobKrd_767qLCXj6iZL22ZyyvUmGN4wU3JByVUp9HLD51I0eQdK5oPueWHAHkt0ZM4c2kPMAmFOQdtrYR7ObQxZhQbF5_5g2y2hpB1dOPV2T0eibFDVbxxOoWXqLB9RIvSkk/w640-h360/20231017_101538.jpg)
Έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν δεξιότητες αλλά κυρίως να κατανοήσουν πως οι θεωρητικές γνώσεις και οι πειραματικές παρατηρήσεις βρίσκουν εφαρμογές στην καθημερινότητα.