Ολοκληρώθηκε σήμερα η διαδικασία της 1ης διαβούλευσης για Τοπικό Πολεοδομικό Σχέδιο (ΤΠΣ) του Δήμου Άργους – Μυκηνών που αποτελεί το κύριο εργαλείο σχεδιασμού με το οποίο καθαρίζονται οι χρήσεις γης, οι όροι δόμησης και οι περιοχές προς πολεοδόμηση.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhraozvWg0YIu-in62NyzfDrbQn_qSEUQUGfQYH2rJMHbUwbxfJIXNFlzR-RFvwya-KMDwrjXnC_-bX573FUlItfG8JCdAYzBVYCYqd3rqSohHo-5KxEntd2j7l-u1AAzVdOx-LXVdW46U_p25hyCQ9De4rSSmIe73JlQxk7BtOeFNXpk1TA0WwUH2806Y/w640-h480-rw/433044900_1618610305576329_195761260667586058_n.webp)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEizfBGfu8WeMYDe4Z90cFu2q3yWLTwwDWdMi5eAMLiFZSvcmW72o4OBl_vvnt9xqP1p4CRHD3dA235OH4NDEApDou4xt2cZTYHHg6OrXndGq2cAzRcC3c-YQ1wDkdah5gM5ACOfSDSLRy-1xuLk8fV6K_56KmszqMTl0bNbzQ_7CAJ4Dzu5wmgBWxwTbLg/w640-h480-rw/432654231_782306280151054_5078990435488737781_n.webp)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjKM7kaRslEX6AF5a8PnvSp3mGhke9OYewfRqJ-H4B_a-1MBbJfVJuzc7C_8um32bCBzo6_G1tc-5p30HGl-ZhBIbDAUSAgSE7oOoY1ZR81S1IyNy8i-dhPrY3XVpLEP1WhyphenhyphenmSxhABQukOmvu2o925vybolXRym2ZLUBpTmhJ2AMEUFb1X4B2oWbgdRBAI/w640-h480-rw/434309985_991920875687453_2909306946663811382_n.webp)
Παράλληλα το ΤΠΣ αφορά συνιστώσες όπως η χωροθέτηση μεγάλων επενδύσεων, οριοθέτηση οικισμών καθώς και το τοπικό σχέδιο διαχείρισης καταστροφών και κινδύνων.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh7kKNavEUdy2oEkFiktzSHMo9iayZC5oSs5QKaLtGZXuuvzeCSSCPgV9KLbpUJbY7g9eJ9jwzDu2fM9iFb0FF1N9nRMYksvNpPaFXUeh9KyjPeHkKr1g9sT2Qcztd6zIigtd_-MPZo-ROgRMhXrDMCqatqMSWOQgiWnF1YtuQeAzxjJFHFUTnoBU_8tgg/w640-h480-rw/434464528_1164017958283842_3142393925562953052_n.webp)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZlt8CW9SBJ__zaI6m025B_Oe_zLGHbghpSlF-NEBbmtlQgBCJdI_4ao9yc3iES3LGp9do-5AfqDinCu57UBlQksfGj6wtbGzIZuESBr3m0sx3NNGQBs7GpGMXFXp6o56CDuz8Wl-CwF_OG1nDp9hbZSkK_VqDyBs1trMAi1nNvDqle2hXwSe4fstqpNQ/w640-h480-rw/434428042_263663970168138_5355112891528364668_n.webp)
Στη διαβούλευση καταγράφηκαν οι απόψεις τόσο του Δήμου Άργους – Μυκηνών όσο και φορέων της περιοχής, όπως το Επιμελητήριο, ο Εμπορικός Σύλλογος Άργους αλλά και αρκετών πολιτών.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhm5W6RQ8h9Zy31-s86djY_w8dLAknj97XnWay8ZTWVKLEVASHxHk62WY_pofe3y7_SWyEJ1SJiqOkino2qlxb1e0PnLrABt-1xjSm50e_1M7NluEjhrGMTjkrg2mXsvEJPwwbOjBAkeK6pXp8mTQUVvteuBS47NpkUt_y8KkVxN6u87X7nYfObUcfIz2s/w640-h480-rw/433054276_1636384380503287_3417140476708656447_n.webp)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhYrDU7gjqnq9upRMhGGmH8zUgXiVTZYDjPbQO9nXXQTqIv33BILR40pOYo9QumTZyP1H-IR4j0ZUW3hPv1CRUlHzWqUgMqvMV_OxXDUu-MefAcQgBbARptkr_Io01KaO1xJDbW0HXvlO4LhXFrth1hrZj5_IDE4XVwSfuEy4kXqxSazXWynACqUlKXDBo/w640-h480-rw/433119362_941655890796337_1926511938761100281_n.webp)
Ειδικότερα, οι συζητήσεις προτάθηκαν και οργανώθηκαν από τον σύμβουλο του Δημάρχου κ. Σταύρο Παπανικολάου, μετά από συνεννόηση με τον ίδιο, μιας και ο κοινός σκοπός ήταν να εξασφαλιστεί ο δημοκρατικός χαρακτήρας των διαδικασιών κατάρτισης του ΤΠΣ και να καταγραφούν οι κοινωνικές προσδοκίες και απαιτήσεις.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh1gP86g-z26M2HvhxCQ49rCe8VS21pye19iKGLN-8QH_WikWwubU4gnAKD12lDe6SttzCMHg6Oz620HBysoZgN9WnI2V_rrgsdtHBe2k1I78-OnUJsgOaFLsrSc-zdtQ4Qj6xaZGfNnJ2RHyx-jeyRwP8y2vEIx-iRIUPmFqDdOq6kkaa3pR0BAJibTZg/w640-h480-rw/433108656_26003808549218438_2774112354374552629_n.webp)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhImRrlHlGNrZrUYZRF54po_FjwScQNrscjcUtkRNKuKRxNa9RtSlYhqRBqfdr5tCraa7zMTEgEFqIRMXzj6jw9UhbxpH6Oj6-ITw6IEysJ02CFaCcfopLh4iN5oDuhrHtNECN1tNlKUJAfFBGJ4WHJjAjiyf02ogq9SU-z4EJHOi4J3_rhcNiidfC7cpw/w640-h480-rw/434414850_430472166144988_3629670663738429367_n.webp)
Το παρόν στην διαβούλευση έδωσαν μεταξύ άλλων οι Βουλευτές του νομού Γιώργος Γαβρήλος (ΣΥΡΙΖΑ) και Ανδρέας Πουλάς (ΠΑΣΟΚ), Αντιδήμαρχοι, Δημοτικοί Σύμβουλοι του Δήμου Άργους – Μυκηνών, Πρόεδροι Τοπικών Κοινοτήτων, ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Αργολίδας Φώτης Δαμούλος, εκπρόσωποι της Περιφέρειας Πελοποννήσου και εμπλεκόμενων φορέων.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhyveuArflGzbQ3UyHz83-mxXgq_pnAPLsMj5zo7xDZlDp7SD3ZZ7UHre7__N8ZZX6tC5h9S1KX6V8AEGJeLishAYn0Xay2jh84Pe7xEgUBZbxrTfW5z4TH0SMMtC4Lg3_sW6w3eZvW8T5e8EDTxkpdanVSbeyVSpMLmlwyWo9zsVQxmYB3i6zQamQcFsk/w640-h480-rw/434419862_447225260977359_6811582809629664917_n.webp)