Ο Σύλλογος Καρκινοπαθών και Φίλων Ν Αργολίδας ΣΥ.ΚΑ.ΦΙ.ΑΡ. “Η ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ” πραγματοποίησε ομιλία, χθες Δευτέρα 15 Απριλίου 2024 στα γραφεία του με θέμα: «Λεμφοίδημα: Πρόληψη και Αντιμετώπιση»»
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/04/438118091_25580083861605653_4875313589135041914_n-1024x771.jpg)
Το θέμα ανέπτυξε η κ. Αναστασία Παπαδοπούλου, Φυσικοθεραπεύτρια πιστοποιημένη στο λεμφοίδημα, μέλος της ΑΠΛΕΣΟ. Η ομιλήτρια ανέλυσε τι είναι λεμφοίδημα, πως εκδηλώνεται, πως αντιμετωπίζεται και τα τυχόν μέτρα πρόληψης. ΄Ηταν μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και άκρως επιμορφωτική ομιλία, που έδωσε απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα ασθενών με λεμφοίδημα. Η κ. Παπαδοπούλου με τις εξειδικευμένες γνώσεις της ανέλυσε σφαιρικά το θέμα, απάντησε σε ερωτήσεις και έδωσε τις σωστές κατευθυντήριες γραμμές αναφορικά με το λεμφοίδημα.
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/04/437482093_25580084431605596_404488757026489460_n-1024x771.jpg)
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/04/437651855_25580084104938962_2149958106811444237_n-1024x771.jpg)
Σ΄ αυτό το σημείο να ενημερώσουμε ότι όσες φίλες πάσχουν από λεμφοίδημα και επιθυμούν αξιολόγηση της κατάστασής τους, να επικοινωνήσουν με τον Σύλλογο στο τηλ: 2751068858
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/04/438088569_25580083948272311_2658589597513883828_n-1024x771.jpg)
Ευχαριστούμε θερμά την κ. Παπαδοπούλου για την εξαίρετη ομιλία της αλλά και για το ενδιαφέρον της και επίσης ευχαριστούμε τους αγαπημένους φίλους που μας τίμησαν με την παρουσία τους.