ΔΙΚΑΙΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ
ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΙΓΝΙΤΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
Η Επίτροπος Συνοχής και Μεταρρυθμίσεων, Elisa Ferreira επισκέφτηκε την Αθήνα, την Πάτρα και τη Μεγαλόπολη για να εκτιμήσει προσωπικά πώς υλοποιείται η Δίκαιη Ενεργειακή Μετάβαση.
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/420252743_122137398170146685_859427084964425088_n-1024x768.jpg)
Τριάντα μία (31) Περιφέρειες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δύο (02) από αυτές στην Ελλάδα – η Δυτική Μακεδονία και η Μεγαλόπολη Αρκαδίας – στήριζαν την οικονομία τους στην εξόρυξη λιγνίτη. Η Ευρωπαϊκή Ένωση τις βοηθά με το Ταμείο Δίκαιης Μετάβασης να μεταβούν σε μια οικονομία μηδενικών (καθαρών) εκπομπών με τρόπο δίκαιο.
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/419067191_122137398002146685_5349744821519533587_n-1024x461.jpg)
Το Europe Direct Πελοποννήσου οργάνωσε το Σάββατο 23/03/2024 στο Δημαρχείο Τρίπολης συνάντηση ανάμεσα σε μαθητές Λυκείων της Περιφέρειας και την κυρία Elisa Ferreira.
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/419303720_122137397768146685_7117911877525799567_n-1024x769.jpg)
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/419737042_122137397558146685_3071718434781783438_n-1024x769.jpg)
Η ομάδα EPAS του σχολείου μας
εκπροσωπήθηκε από τους μαθητές: Σωτήρη Παναγόπουλο, Ζωή Στάρφα, Φίλιππο Καπετάνο, Σιμόνε Κάζατσιουκ, Διονύση Τζανάτο, Κώστα Μπέλμπα, Βασιλική Οικονόμου, Ειρήνη Κουγιά, Μαριάντα Μπεζάνη, Γιάννη Λυμπέρη, Φωτεινή Μαστοράκη, και τις καθηγήτριες: Βασιλική Σωτηροπούλου, Μαρία Ζιάκου, Μαρία Λαμπροπούλου. Στην οργάνωση και στον συντονισμό της δράσης συμμετείχε και η καθηγήτρια Αιμιλία Μορώνη.
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/420242844_122137397978146685_2155577362218506351_n-1024x768.jpg)
Οι Junior Ambassadors συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση διατυπώνοντας δύο ερωτήματα μέσω των εκπροσώπων τους Διονύση Τζανάτο και Ειρήνη Κουγιά:
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/419490530_122137397984146685_8473051822500649978_n-1024x768.jpg)
I. Αν μπορεί κάποιος οργανισμός οικονομικής στήριξης να βοηθήσει πραγματικά ώστε να πετύχουμε την μετάβαση στην πράσινη ενέργεια ενώ συνεχίζεται ο πόλεμος Ρωσίας – Ουκρανίας
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/418151754_122137397822146685_7193000920367974262_n-1024x461.jpg)
II. Με την οικονομική κρίση να επηρεάζει όλες τις ευρωπαϊκές χώρες οι γυναίκες για να καλύψουν ανάγκες της οικογένειας τους παραμελούν ακόμη και την υγεία τους Με ποιους τρόπους η Ευρωπαϊκή Ένωση μπορεί να βοηθήσει
Ευχαριστούμε το EuropeDirect Πελοποννήσου για την εξαιρετική διοργάνωση. Ήταν για όλους μας μια σημαντική εμπειρία.
![](https://argolidatv.gr/wp-content/uploads/2024/03/418171936_122137397618146685_771428225705422386_n.jpg)
Ευχαριστούμε τον Διευθυντή του σχολείου μας κύριο Νίκο Τσιπιανίτη για τη σταθερή υποστήριξή του σε δράσεις που προάγουν το σχολείο.